På Atheneskolen vælges der i hver klasse nogle kontaktforældre til at understøtte det gode fællesskab. Det afhænger fra klasse til klasse hvor mange der er, og ambitionsniveau.
Kontaktforældrenes rolle er:
- at understøtte et godt samarbejde mellem klasselæreren og forældrene i klassen. (Det er ikke kontaktforældrenes rolle at fungere som mæglere mellem skole og hjem.)
- At understøtte klassens samlede sociale trivsel.
Det kan f.eks. ske ved at arrangere arrangementer, legegrupper, fælles fødselsdage, klassekasse, forældrefester mv. Se https://www.skole-foraeldre.dk/sektion/kontaktfor%C3%A6ldre for yderligere beskrivelser og inspiration til, hvordan forældrene kan bidrage til klassens trivsel.
Det er ikke nødvendigvis kontaktforældrene der skal stå for alt det praktiske, men mere være en koordinerede funktion.
Kontaktforældre vælges på det årlige forældremøde (typisk medio september).